Czym jest technika uwalniania?
Twórca techniki uwalniania
David R. Hawkins (1927–2012) – wykładowca, znany psychiatra, nauczyciel duchowy. Wraz z noblistą Linusem Paulingiem napisał nowatorską książkę Orthomolecular Psychiatry (Psychiatria ortomolekularna). Jego wybitne osiągnięcia zostały uhonorowane tytułem szlacheckim przez Królową Danii. Opracował Mapę Poziomów Świadomości. Podnoszeniu ludzkiej świadomości poświęcił całe życie.
W trakcie poszukiwań najskuteczniejszych sposobów usuwania ludzkiego cierpienia przejawiającego się w rozmaity sposób (wstyd, wina, apatia, żal, strach, pożądanie, złość), Hawkins odkrył pewna technikę, opartą na uwalnianiu i odpuszczaniu.
Dlaczego potrzebujemy techniki uwalniania?
Ułatwia ona radzenie sobie ze zmiennością codziennego życia, jego cieniami, które niejednokrotnie pojawiają się bez zaproszenia.
Technika uwalniania wykorzystuje tzw. „mechanizm poddania”, to praktyczna metoda usuwania przeszkód i przywiązań. Badania dowodzą, że technika ta jest znacznie skuteczniejsza w łagodzeniu fizjologicznych reakcji na stres niż wiele innych metod obecnie dostępnych”.
Hawkins wskazuje, że umysł wraz ze swoimi myślami napędzany jest przez powstające uczucia, a te generują kolejne tysiące różnych myśli. Współczesny trend zachowań społecznych związany był z tłumieniem uczuć, zatem cała energia kumulowała się i nie mogąc znaleźć ujścia na zewnątrz często powodowała choroby somatyczne (choroby somatyczne, a właściwie choroby psychosomatyczne, to specyficzne zaburzenia działania organizmu ludzkiego mające bezpośredni związek z problemami psychicznymi. Mogą to być poważne zarówno choroby psychiczne, takie jak np. schizofrenia lub nerwica natręctw, jak i być przewlekłe zjawiska psychiczne dotykające osoby w sposób ciągły lub okresowo nawracający.
Takie blokowanie emocji hamuje rozwój duchowy, świadomości, a także odnoszenie sukcesów w różnych obszarach życia.
Korzyści ze stosowania techniki uwalniania
Korzyści ze stosowania techniki uwalniania odnoszą się do czterech poziomów:
- – fizycznego – mniejsza ilość zaburzeń fizycznych i psychosomatycznych; cofają się procesy patologiczne, ciało zaczyna optymalnie funkcjonować,
- – behawioralnego – zmniejszają się niepokój i negatywne emocje; znika potrzeba uciekania w używki, zwiększa się witalność, wzrasta poziom energii i wydajności,
- – międzyludzkiego – poprawiają się relacje, zwiększa się zdolność kochania, zmniejsza się ilość konfliktów, rośnie wydajność w pracy,
- – świadomości – doświadcza się stale rosnącego szczęścia.
Technika uwalniania to uwolnienie z jednoczesnym odpuszczeniem; jest to nagłe pozbycie się wewnętrznego napięcia albo zrzucenia ciężaru, pojawiają się ulga i lekkość oraz poczucie wolności i szczęście.
Jak technika uwalniania może pomagać w budowaniu marki osobistej?
Nasze emocje, uczucia i to, jak sobie z nimi radzimy wpływa bezpośrednio na decyzje jakie podejmujemy, na naszą kreatywność, zaangażowanie, pasję i oczywiście zdrowie. Jestem przekonana, że tyle argumentów wystarczy.
Pozdrawiam
Ania Nitkiewicz-Jankowska