Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego pewne obszary Twojego życia dorosłego są pełne wyzwań i porażek? Dlaczego wydaje się, że niektórzy osiągają sukcesy, podczas gdy inni ciągle walczą z przeszkodami? Jednym z kluczowych aspektów, które wpływają na nasze życie dorosłe, są potrzeby, które nie zostały zaspokojone w naszym dzieciństwie. Niewypełnione emocjonalne, fizjologiczne i psychospołeczne wymagania z przeszłości mogą mieć wpływ na nasze obecne wyzwania i decyzje, co prowadzi do powtarzających się porażek.
W tym artykule pokażemy związek między niezrealizowanymi potrzebami a porażkami w dorosłym życiu, a także przedstawimy strategie na drodze do uzdrowienia tej sytuacji.
Kluczowe potrzeby z dzieciństwa
Niezrealizowane potrzeby z dzieciństwa to różnorodne potrzeby, tęsknoty, czasami konieczności, które nie zostały odpowiednio spełnione w okresie naszego rozwoju. Najistotniejsze są pierwsze lata naszego życia, kiedy to jeszcze kształtuje się nasz mózg, ale również te późniejsze kiedy już chodzimy do szkoły, gdyż wtedy klaruje się nasza osobowość. Mówiąc “potrzeby” mamy na myśli zarówno te emocjonalne, takie jak miłość, akceptacja, bezpieczeństwo i wsparcie, jak i potrzeby fizjologiczne, takie jak odpowiednie jedzenie, picie, sen i opieka medyczna. Dodatkowo, dzieci potrzebują możliwości eksploracji, nauki i tworzenia, aby rozwijać swoje zdolności i umiejętności. Człowiek to istota społeczna dlatego także tak szalenie istotna jest potrzeba przynależności do grupy. Gdybyśmy mieli wymienić tylko 4 podstawowe potrzeby emocjonalne dziecka, to można byłoby wskazać na potrzeby:
- więzi czyli bliskości,
- bycia dzieckiem chcianym i kochanym,
- przynależności,
- możliwości eksploracji i jednocześnie odczuwania, że rodzic zawsze będzie przy nas w tym procesie bo to daje poczucie bezpieczeństwa i akceptacji.
Oczywiście pamiętajmy również o teorii potrzeb zapoczątkowanej przez psychologa Abraham Maslowa w jego słynnej “Piramidzie potrzeb”. Maslow stwierdził, że ludzie mają hierarchię potrzeb, które muszą zostać zaspokojone, aby osiągnąć pełnię potencjału. Na szczycie piramidy znajdują się potrzeby samorealizacji i rozwoju osobistego, ale aby osiągnąć te poziomy, potrzebne jest zaspokojenie niższych potrzeb, takich jak potrzeba bezpieczeństwa, miłości, szacunku i uznania. Niezaspokojenie tych potrzeb w dzieciństwie może wpłynąć na to, jak dorosła osoba widzi siebie i jakie cele dąży do osiągnięcia.
Zatem jak widać, bez względu na to jaką weźmiemy teorię pod uwagę czy nurt terapeutyczny, potrzeby jeśli nie są zaspokojone doprowadzają do trudności i porażek.
Jak niezrealizowane potrzeby wpływają na życie dorosłe?
Niezaspokojone potrzeby z dzieciństwa mogą mieć trwały wpływ na nasze zachowanie, emocje i wybory w dorosłym życiu. To one kształtują pewien fundament, szkielet, czyli coś na czym spoczywają nasze doświadczenia, odczucia, przekonania, sądy, opinie. Jak można połączyć nasze problemy (porażki) z niezrealizowanymi potrzebami z dzieciństwa:
- dzieci, które doświadczyły braku miłości, wsparcia i akceptacji, mogą mieć problemy emocjonalne w dorosłym życiu, takie jak niska samoocena, lęki czy poczucie bycia niewystarczająco dobry, zasługującym,
- dzieci, które nie odczuwały przynależności do rodziny, grupy, w życiu dorosłym mogą próbować zrekompensować to odczucie poprzez nadmierne skupienie się na osiągnięciach, pracoholizmie lub nadmiernym zaangażowaniu w relacje polegające na ciągłym realizowaniu potrzeb wszystkich poza swoimi,
- dzieci, które nie odczuwały więzi, poczucia miłości, w życiu dorosłym mogą mieć trudności w nawiązywania i utrzymywania zdrowych relacji z innymi ludźmi,
- dzieci, które nie mogły ekplorować, doświadczać, tylko miały być grzeczne i posłuszne, nie wychylać się i tylko się uczyć, mogą mieć w życiu dorosłym trudności z podejmowaniem decyzji i definiowaniem swoich celów,
- dzieci, które nie otrzymały odpowiedniej akceptacji i uznania, mogą rozwijać brak pewności siebie i wątpliwości co do swoich umiejętności i wartości.
To tylko niektóre korelacje, jest ich wiele i warto się im przyjrzeć, przeanalizować, skupić na moment na tym co tak na prawdę wpływa na pojawiające się w naszych działaniach decyzje, jakie myśli i przekonania im towarzyszą i jaki ogromny strach pod nimi się kryje, gdyż to on będzie wpływał na pewien schemat, skrypt, który od dziecka stosujemy aby zmierzyć się ze sobą, innymi i światem.
Jak uzdrowić niezrealizowane potrzeby – klucz do sukcesu w dorosłym życiu
Uznanie wpływu niezrealizowanych potrzeb z dzieciństwa na nasze życie dorosłe to kluczowy krok w procesie osobistego rozwoju i uzdrowienia. Oto kilka kroków, które możemy podjąć, aby rozpocząć proces uzdrowienia:
- Zadaj sobie pytania dotyczące swojego dzieciństwa i zastanów się, które potrzeby mogły nie zostać zaspokojone. Pamiętaj, że refleksja nad przeszłością może być trudnym procesem, dlatego czasami warto przez ten proces przejść np. z terapeutą.
- Udział w terapii, lub w procesie rozwojowym na podstawie praktyk terapeutycznych, może pomóc w zrozumieniu i przetworzeniu traum z przeszłości, co jest kluczowe dla uzdrowienia i rozwoju osobistego.
- Naucz się technik radzenia sobie ze stresem i trudnymi emocjami, które mogą pomóc Ci łagodzić wpływ niezrealizowanych potrzeb na codzienne funkcjonowanie.
- Budowanie zdrowych i wspierających relacji z innymi może pomóc w zaspokajaniu niektórych potrzeb, które mogły nie zostać zrealizowane w przeszłości.
- Nie bój się zwrócić się o wsparcie od bliskich osób, przyjaciół lub profesjonalistów. Dzielenie się swoimi doświadczeniami może pomóc w procesie uzdrowienia.
Niezrealizowane potrzeby z dzieciństwa mają istotny wpływ na nasze życie dorosłe. Wpływają na nasze emocje, zachowania i wybory, sprawiają, że stosujemy jedyny znany schemat myślenia, odczuwania i działania, który kiedyś przyniósł nam chwilową ulgę jednak stosowany na co dzień może nie być najlepszym dla nas rozwiązaniem. Dlatego mówi się o ciągłym rozwoju, przekraczaniu swoich ograniczeń, poziomów świadomości, jednak w takim ujęciu holistycznym i głębokim a nie na poziomie pracy z powierzchownymi działaniami i reakcjami. Proces uzdrowienia może być długotrwały i wymagać zaangażowania, ale jest to wartościowa podróż do odzyskania pełni życia i spełnienia.
W Klinie Emocji, którą prowadzimy, pracujemy głównie na tych dwóch terapiach.
JEśli czujesz, że posiadasz negatywne schematy myślowe, lub są emocje, z którymi nie potrafisz sobie poradzić, to zapraszamy Cię na BEZPŁATNĄ SESJĘ DIAGNOZUJĄCĄ – wystarczy się zapisać u nas na stronie:
- wejdź na stronę https://projektczlowiek.com.pl/
- na samym dole jest Calendly w którym wybierasz dzień i godzinę, wpisz numer telefonu to wyślemy przypominajkę,
- dostaniesz maila z linkiem do spotkania.
Spotkania są bezpłatne więc jeśli coś Ci wypadnie daj znać i wykreśl spotkanie z kalendarza w mailu, który otrzymałeś/aś podczas zapisu.
Dziękujemy, dzięki temu ktoś inny będzie mógł skorzystać z takiej konsultacji.
POWODZENIA
Ania Nitkiewicz-Jankowska i Grzegorz Zięba