Brak pewności siebie obezwładnia nas w różnych sytuacjach i jeśli czytasz trochę na ten temat, może spotkałeś/aś się z określeniem sytuacji aktywujących.
Czym są sytuacje aktywujące?
To takie sytuacje, które upraszczając, odbierają nam pewność siebie, są dla nas stresujące, wywołują strach i cały szereg emocji, na które nie reagujemy adekwatnie do sytuacji.
Jakie zatem to są kategorie sytuacji?
Sytuacje społeczne – zaostrza się brak pewności siebie w towarzystwie pewnych ludzi.
Sytuacje związane z zadaniem – szczególnie, gdy nasze wyniki są oceniane, przyczyną jest brak optymizmu lub wiary w siebie.
Automatyczne negatywne myśli – często przyczyna jest zewnętrzna, czasami jednak związane jest to z pewnymi przekonaniami i obserwacjami.
Antycypowanie (przewidywać) lub rozpamiętywanie – niszczenie p.s. od środka, kiedy to na podstawie własnego minionego doświadczania, wyciągamy wnioski na to, co może ale nie musi się w danym momencie wydarzyć.
Zniekształcenia poznawcze, które z pewnością Cię nie wspierają!
Myślenie biało-czarne
Perfekcjonizm – osądzanie przez pryzmat nierealnych oczekiwać, nie ma rzeczy idealnych
Katastroficzne myśli – rozdmuchiwanie problemów, wyobrażanie sobie najgorszych efektów
Negatywna generalizacja – przekonanie na podstawie jakiegoś negatywnego zdarzenia np. wszyscy faceci to świnie
Dyskwalifikowanie pozytywów
Czytanie w myślach
Obwinianie się – często na surowych warunkach
Jak możemy sobie pomóc być bardziej pewnym siebie?
Zaobserwuj siebie i sprawdź, które z powyższych sytuacji aktywujących pojawiają się u Ciebie najczęściej. Wybierz jedną z nich, opisz ją na kartce i przejdź do punktu drugiego.
Zanotuj wszystkie te myśli, które określasz jako negatywne i które pojawiły się u Ciebie w tej sytuacji wybranej powyżej. Napisz także, jakie w tej sytuacji towarzyszyły Ci przekonania, co do przebiegu sytuacji, powodów jej pojawienia się, twojej sytuacji, albo jakie inne zniekształcenia poznawcze się tutaj pojawiły itp.
Zanotuj jakie pojawiły się w związku z powyższym konsekwencje, czyli jakie zaobserwowałeś/aś uczucia, zmiany w psychice, zachowaniu, jak. zareagowało twoje ciało, co w tej sytuacji chciałeś/aś zrobić.
Co z tą wiedzą dalej zrobić?
Trzeba wrócić do dwóch podstawowych kwestii, a mianowicie POCZUCIA WŁASNEJ TOŻSAMOŚCI/WARTOŚCI oraz EMOCJI. Skupmy się teraz na emocjach, gdyż błędem jest stwierdzenie, że to one są wszystkiemu winne. Wina spada przede wszystkim na naszą reakcję względem danych emocji. Podam Ci trzy przykłady:
Po pierwsze:
Odczuwamy właściwą emocję. Okazujemy właściwą emocję. Intensywność, z jaką ją okazujemy, jest jednak nieadekwatna. PRZYKŁAD: Poczułeś uzasadniony smutek na wieść o czymś przykrym, ale pozwalasz mu się przerodzić w długo utrzymującą się rozpacz.
Po drugie:
Odczuwamy właściwą emocję ale okazujemy ją w niewłaściwy sposób. PRZYKŁAD: Ktoś wywołał twój uzasadniony gniew, ale okazujesz go przez uparte milczenie — przeciwskuteczne i dziecinne.
Po trzecie:
Odczuwamy zupełnie nieadekwatną emocję. PRZYKŁAD: Śmiech w sytuacjach nas stresujących, często przy napiętej atmosferze, najczęściej w grupie ludzi.
Przyjrzyj się proszę teraz jeszcze raz opisanej przez Ciebie sytuacji na początku i sprawdź czy przypadkiem, któryś z powyższych trzech schematów reagowania nie wystąpił właśnie w niej.
Następnym razem, jak będziesz zmierzał/a do przeżycia podobnej sytuacji, pamiętaj o wynikach Twoich własnych, wnikliwych obserwacji siebie. Warto wiedzieć, że wszystkie nasze problemy są w nas ale i również wszystkie na nie rozwiązania.
Powodzenia w budowania pewności siebie
Ania