Poziom świadomości STRACH, to poziom zwiększonej ilości energii ale często tej ograniczającej nasze działania, szczególnie w niskich rejestrach. Z tego poziomu świat odbieramy przez pryzmat strachu, niebezpieczeństw, zagrożeń i zasadzek czyhających na nas na każdym kroku.
- STRACH rządzi większością wydarzeń na świecie będąc bodźcem do aktywności czy motywacji (strach przed wrogiem, śmiercią, bankructwem)
- STRACH należy do istotnych narzędzi kontroli wykorzystywanych w państwie, kościele i wielu innych organizacjach, czasami relacjach międzyludzkich, mediach (manipulacja strachem w reklamach)
- będąc na tym poziomie, aby wznieść się wyżej, często potrzebujemy pomocy z zewnątrz.
CO CZUJEMY NA TYM POZIOMIE:
- zazdrość, nerwowość, niepokój, lęk, paraliż, chęć ucieczki, brak poczucia bezpieczeństwa,
- szukamy zagrożenia, teorii spiskowych,
- przy niezbyt silnym lęku czujemy jedynie niepokój, jednak jeśli stanie się on bardziej uporczywy – wpływa to na nasze pogłębienie zalęknienia, stajemy się bardziej ostrożni, napięci, wycofani, milczący, przesądni, defensywni, nieufni, przerażeni, niepewni, pełni obaw, podejrzliwi, strachliwi, uwięzieni, winni czy stremowani.
EFEKT FUNKCJONOWANIA NA TYM POZIOMIE ŚWIADOMOŚCI:
- nadmiar STRACHU / LĘKU może powodować kliniczne poziomy bojaźliwości, fobie, zespół stresu pourazowego, aby przerodzić się w zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, hipochondrię czy histerię,
- STRACH determinuje nasz rozwój osobowości i prowadzi do jego zahamowania,
- STRACH – jeśli obezwładni nasze życie – staje się ogromnym, ograniczającym bodźcem, gdyż trzyma nas w przeświadczeniu o braku miłości, braku wewnętrznej wartości, i prowadzi do ogromnej zazdrości oraz podwyższa poziom stresu, co może skutkować zahamowaniem w działaniu,
- jest to emocja pierwotnego pochodzenia, co powoduje, że w naturalny sposób wmontowana jest w strukturę i fizjologię ludzkiego mózgu, dlatego też może skutkować nadmiernym pobudzeniem w nim mechanizmów przetrwania a te wzmacniają czujność i uwalnianie hormonu stresu,
- gdy raz skupisz się na strachu, zaczynasz się karmić niekończącą się spiralą strasznych wydarzeń świata (pandemia, kryzys, wojna), a myślenie w takich kategoriach może doprowadzić do zaburzeń psychicznych, paranoi,
- Strach cechuje się dużą wrażliwością społeczną, rozprzestrzenia się bardzo szybko, może również stać się tendencją dominującą w społeczeństwie.
Strach ogranicza nasz system odpornościowy więc zaczynamy słabnąć i łatwiej reagujemy na chorobotwórcze wirusy i bakterie, a to powoduje zwiększenie poziomu i tak już wysokiego lęku czy strachu.
Strach narasta wskutek oporu, a wycofuje się dzięki akceptacji, którą można wzmocnić przez tzw. restrukturyzację strachu (przeramowanie przekonań co do faktycznego stanu rzeczy).
Pozbycie się strachu wymaga ujarzmienia naszych wyobrażeń, które często powstały w dzieciństwie (nie potrafiliśmy wówczas odróżnić fantazji od rzeczywistości). Takie wyobrażenia zmieniają się często w przesądy, zabobony.
Zaprzeczenie strachowi przez nadmierną kompensację może spowodować jego pozorne przeciwieństwo – brawura, niepotrzebne, ryzykowne zachowanie.
STRACH NALEŻY POZNAĆ I ZROZUMIEĆ A BĘDZIE TO NAJSKUTECZNIEJSZA DROGA DO PRZEKROCZENIA TEGO POZIOMY ŚWIADOMOŚCI.
Więcej na ten temat w ebooku “ANATOMIA STRACHU. Emocja, uczucie, poziom świadomości, działanie”
https://projektczlowiek.com.pl/produkt/ebook-anatomia-strachu-emocja-uczucie-poziom-swiadomosci/.
POWODZENIA
Ania Nitkiewicz-Jankowska