“Arogancja jest zabójcza, podobny efekt może przynieść obnoszenie się z ambicją. Między arogancją a pewnością siebie jest cienka granica. Uzasadniona pewność siebie jest tym co mają zwycięzcy. Podstawami pewności siebie jest odwaga i otwartość, które pozwalają zmierzyć się ze zmianami i generować nowe pomysły. Pewni siebie ludzie nie boją się poddawać swoich przekonań osądowi. Cieszą się intelektualną wymianą poglądów, która wzbogaca pomysły”. (Jack Welch, prezes Genaral Electric).
Arogancja to zuchwała pewność siebie, połączona z lekceważeniem innych. Pewność siebie to pewien stan naszego umysłu, który kształtowany jest przez poczucie naszej tożsamości a co za tym idzie własnej wartości, samoakceptacji, wiary i zaufania w siebie.
“Aby zrozumieć mechanizmy stojące za pewnością siebie, należy zacząć od tego, czym ona tak naprawdę jest. Najczęściej utożsamiamy ją z wiarą w siebie oraz szacunkiem do samego siebie. Wiara w siebie wiąże się z tym, że stawiając sobie jakiś cel, jesteśmy przekonani, że jesteśmy w stanie go zrealizować i stopniowo do tego dążymy. Natomiast szacunek do samego siebie to traktowanie siebie jako wartościowej osoby. Istnieją dwa podejścia do tej kwestii. Pierwsze to szacunek absolutny, a drugie to szacunek zrelatywizowany, inaczej – transakcyjny. Szacunek absolutny jest związany z godnością – każdy człowiek jest celem samym w sobie i ma godność, która jest niezaprzeczalna, gwarantowana przez konstytucję. Natomiast szacunek transakcyjny polega na tym, że w zależności od sytuacji to my oceniamy siebie jako osobę wartościową lub nie.” (Mateusz Grzesiak )
Poczucie własnej tożsamości
Czym jest poczucie własnej tożsamości?
Tożsamość to wizja własnej osoby, jaką człowiek nosi w sobie, obraz wizualny i mentalne wyobrażenie, i to wszystko określane często jest jako poczucie. Nasze poczucie tożsamości rodzi się w interakcjach z innymi ludźmi. Każdy z nas wchodzi w życie z nikłym poczuciem własnej tożsamości. Kim jesteśmy dowiadujemy się od innych ludzi, którzy nas określają (nie zawsze sprawiedliwie, nie zawsze właściwie i bardzo często nie tak, jak sami byśmy tego chcieli).
W kształtowaniu tożsamości kluczową role odgrywa poczucie własnej wartości, które stanowi fundament naszej tożsamości. Brak zrozumienia własnej tożsamości prowadzi do niepokoju i braku pewności siebie.
Pierwszym zatem sposobem na wykształcenie w sobie zdrowej pewności siebie, jest sprecyzowanie własnej tożsamości. Jak to zrobić? Na tą chwilę, powiem prosto:
- Określ własne wartości, którymi się kierujesz w życiu
- Sprecyzuj własną misję i wizję życia
- Zrób analizę SWOT, zwracając uwagę na potencjał, talenty.
Gdzie i po, co chcesz rozwinąć pewność siebie?
Pewność siebie masz w sobie i korzystasz z niej każdego dnia. Jednak są przestrzenie, gdzie ocena własnej pewności siebie jest nieco bardziej krytyczna. Zastanów się w jakich przestrzeniach czujesz, że brakuje Ci odwagi i pomyśl czy chcesz, albo po, co chcesz w tych obszarach tą pewność mieć na wyższym poziomie.
Najczęściej odczuwamy brak pewności siebie w następujących obszarach:
- kontakty interpersonalne
- praca zawodowa
- związki
- wystąpienia publiczne
- sprzedaż, negocjacje
- kontakty z autorytetami
- kontakty z rodziną
- obrona własnego zdania i jego akceptacja
- wygląd własnego ciała i jego akceptacja
- wyobrażenia i przekonania o swojej przyszłości.
Koszty braku pewności siebie
Problemy, które mogą się pojawić i pojawiają z powodu braku pewności siebie:
- problemy z emocjami
- znaczące straty finansowe – próba kupienia sobie prestiżu, sztuczne dowartościowanie się dobrami materialnymi (zbędnymi)
- bycie w miejscu, którego się nie akceptuje – w pracy, w relacji (przyjmowanie takich postaw jak: dominacja, przyjmowanie rożnych ról, wycofanie, inwigilacja)
- niepotrzebna utrata czasu i energii
- wypuszczanie i omijanie ze strachu atrakcyjnych możliwości – zarówno osobistych, jak i biznesowych.
Zatem pytaniem retorycznym będzie: Czy warto popracować nad pewnością siebie?
“Jaka jest nasza pewność siebie, takie są nasze możliwości” (William Hazlitt).
Powodzenia – Ania
- Król A.: Pewność siebie. Kompletna strategia wykorzystania własnego potencjału. Samo Sedno, Warszawa 2011
- Zimbardo P.G., Gerrig R.J.: Psychologia i życie, PWN, Warszawa 2018
- Adler R.B., Rosenfeld L.B., Russel F.P.: Relacje interpersonalne. Proces porozumiewania się, REBIS, Poznań 2007.