Jeżeli ktoś pragnie zdrowia, musi najpierw zadać sobie pytanie, czy gotów jest pozbyć się przyczyn swojej choroby. Dopiero wówczas można mu pomóc.
Hipokrates
STAN EMOCJONALNY
Stan emocjonalny jest swoistym barometrem naszego zdrowia i wskaźnikiem temperatury podczas choroby. Nasze emocje są w naszym ciele i wchodzą w reakcje z naszymi tkankami a nawet komórkami. Dzieje się tak dlatego, że emocje to wiązki elektromagnetyczne, to czysta energia, a energia ma właściwości przenikania i co za tym idzie wpływania na ciała, tkanki, komórki z którymi się styka, zgodnie ze znanymi nam prawami fizyki. W wyniku tego oddziaływania następują kolejne reakcje na poziomie chemicznym i w ten oto sposób emocje wpływają na poszczególne nasze organy a w efekcie końcowym na ogólny stan równowagi naszego organizmu określany jako zdrowie.
Tłumienie emocji powoduje, poprzez odcięcie się od własnego ciała, powstanie tzw. blokad energetycznych, czego efektem są różnego rodzaju schorzenia. Im bardziej długotrwały jest ten stan, tym bardziej obciążane są nasze poszczególne organy.
DLACZEGO CHCEMY CHOROWAĆ?
Dlaczego chcemy chorować? I czy aby na pewno chcemy chorować?
Wielu z nas zdrowie traktuje jako wartość fundamentalną, jako najważniejszy element życia. Jednak czy tak wielu z nas o swoje zdrowie dba? Odpowiedź brzmi – NIE !!!
Skoro wiemy, że zdrowie jest ważne i należałoby o nie dbać to dlaczego tego nie robimy? Zatem czy postawione w tytule pytanie nie jest zasadne?
Zdrowie to stan równowagi wewnętrznej, zarówno fizycznej jak i psychicznej. Za stan równowagi psychicznej odpowiadają emocje i co do tego nie wątpliwości większość z nas, bez względu na to, czy znana nam jest “biologia totalna” czy też “psychologia zdrowia, promocja zdrowia oraz psychoneuroimmunologia”.
Dlaczego zatem nie dbamy o swoje zdrowie – np. psychiczne:
- boimy się zmierzyć ze źródłem choroby – powodem danego stanu emocjonalnego,
- chcemy zwrócić na siebie uwagę,
- nie jesteśmy świadomi własnej mocy kontroli procesu uzdrawiania siebie itp.
PRZYKŁADY DZIAŁANIA POSZCZEGÓLNYCH EMOCJI NA ZDROWIE:
- Uczucie smutku, żalu – ten rodzaj emocji wypływa z serca, po drodze osłabia płuca i jelito grube po czym wraca do serca; zwężają się kanaliki w oskrzelach, oddech staje się cięższy; organizm dostają mniej tlenu i składników odżywczych, ma problem z odprowadzaniem toksyn.
- Uczucie strachu, lęku – stany lękowe powodują ogólny odpływ energii osłabiając najbardziej nerki i nadnercza; organizm zaczyna się wychładzać, metabolizm zwalniać. Przedłużające się uczucie lęku zaburza funkcjonowanie układu moczowego, prowadzi do wyczerpania nadnerczy. Może powodować bóle w dolnej części pleców, choroby w organach rozrodczych. Zanim pojawią się objawy chorobowe możemy odczuwać zimno w stopach i dłoniach. Podczas silnych emocji kołatanie serca, pocenie, uczucie dławienia, duszności, drżenie, problemy ze snem.
- Zamartwianie się – ciągłe zamartwianie się obciążą śledzionę i uciska żołądek; zbyt obciążona śledziona blokuje przepływ energii w całym ciele; następuje zmęczenie, problemy z pamięcią, żołądkiem trawieniem, apetytem. Skóra się robi blada, włosy i paznokcie osłabiają. Dochodzi do wzdęć, biegunek lub zaparć, uczuciu ucisku na żołądek. Długotrwałe zamartwianie się może doprowadzić do choroby wrzodowej żołądka, chorób jelit.
- Gniew, złość – emocje gniewu, złości, zawiści, zazdrości kumulują się w wątrobie i drogach żółciowych. Powstają blokady, złogi, blokady. Na skutek złego funkcjonowania wątroby osłabia się wzrok, pojawiają się bóle w górnej części głowy, zawroty. Może wzrastać ciśnienie krwi, pojawić się ból w okolicy żeber. Zablokowany przepływ żółci może przyczynić się do powstawania kamieni żółciowych, zaburzeń trawienia, bezsenności. Organizm produkuje duże ilości cytokin, które powodują stany zapalne, guzy.
OBJAWY CHOROBY A NASZ STAN EMOCJONALNY:
BÓL
Ból często jest informacją pochodzącą od mózgu, który zmusza cierpiącego do odpoczynku, zebrania sił, zwrócenia uwagi na określone problemy. Zazwyczaj pojawia się w końcowej fazie zdrowienia po nagromadzeniu emocjonalnego stresu. Utrzymujący się ból oznacza, że pacjent pozostaje w huśtawce emocjonalnej. mózg analizuje napięcie i pojawia się sygnał bólu. Jeśli wciąż nie uświadomimy sobie przeżytych emocji, mózg ponownie wyśle sygnał bólu.
I tak np. bóle mięśni wskazują na trudności poruszania się w życiu, pokazują brak elastyczności i dystansu emocjonalnego do naszych doświadczeń w pracy, domu, środowisku i w stosunku do samego siebie.
Bóle głowy oznaczają ograniczanie, blokady w procesie decyzyjnym. Migreny zwykle występują, gdy decyzja świadomie lub nie zostanie już podjęta, ale nie ma żadnego działania.To częsta bezskuteczna próba odcięcia się od obsesyjnych myśli.
Występowanie CHOROBA WIEŃCOWA zgodnie z psychoneuroimmunologią (James Pennebaker, 1997) zwiększone jest przez złożony wzór zachowań i emocji, obejmujący przywiązywanie nadmiernej wagi do rywalizacji, agresję, niecierpliwość oraz wrogość. Wrogość sama w sobie określona została predykatorem choroby wieńcowej.
OPTYMIŚCI są bardziej odporni na działanie stresów od pesymistów.
Teraz już wiedząc jaki wpływ mają emocje na nasze zdrowie a w zasadzie na pojawiające się choroby odpowiedz sobie na pytanie – Dlaczego chcesz chorować? i czy chcesz zrobić wszytko co w twojej mocy aby nie zapadać w ten stan braku równowagi.
Pozdrawiam i zapraszam po więcej do Ebooka – Zarządzanie emocjami – Emocje a zdrowie , Emocje a choroby.
Ania
Bibliografia:
- Renaud G.: Uzdrawianie przez świadomość. Recall Healing. Totalna biologia. Biologiczne i emocjonalne znaczenie chorób i zachowań. Wena, Poznań 2014.
- Zimbargo P.G., Gerrig R.J.: Psychologia i życie, PWN, Warszawa 2018.