Emocje jako niczym nieokiełzany przepływ energii (nie wnikając, co jest jej źródłem) wywołują u nas określone myśli, albo odwrotnie, w zależności jakiego podejścia będziemy się trzymali. Jedno jest pewne, za emocją i myślami idzie dalej nasza postawa a ta już jednokierunkowo wpływa na działanie.
Zapewne znasz ten schemat, dlatego nie będziemy teraz wnikali w jego szczegóły. Jeśli masz ochotę poczytać na ten temat więcej zapraszam do lektury kilku wcześniejszych wpisów na blogu dotyczących – techniki uwalniania czy mentalnego bałaganu i chaosu w naszych umysłach.
Jak pozbyć się emocji nie wspierających?
Praktyczna wskazówka na pozbycie się części emocji określanych przez nas niewspierająych, dotyczy języka korzyści, a mianowicie określeń „nie wolno”, „muszę” należy zastąpić sformułowaniem „wolałbym” lub konstrukcją „wolałbym…., ale…”.
Konsekwencje pojawiania się pewnych emocji
Konsekwencją pojawiania się pewnych emocji są również zmiany fizjologiczne w organizmie (wzrost ciśnienia, przyspieszone bicie serca itp…. z całą pewnością nie jest Ci to obce) i można je nazwać „reakcjami niewerbalnymi”, po których następuje interpretacja poznawcza, kończąca się niejednokrotnie tzw. ekspresją werbalną. Możliwe są zatem dwa poniższe wnioski:
Wniosek – emocje kształtują również spostrzeganie. Zauważono pewien mechanizm, a mianowicie zdarzenie powoduje powstanie pewnej myśli lub przekonania, a konsekwencją tego jest pojawienie się pewnego uczucia czy emocji.
Wniosek – myśli wywołują emocje. Na ekspresję emocji wpływać będą zdecydowanie: osobowość, kultura, płeć, rola, konwencja społeczna czy lęk przed ujawnieniem.
Nasze myślenie a co za tym idzie zachowanie może być: racjonalne i irracjonalne, wymuszone i niewymuszane, przemyślane i nieprzemyślane. I tak można by mnożyć różne kombinacje, które dowodzą jednej z praw dotyczących człowieka – jesteśmy skomplikowanymi istotami albo takimi się sami czynimy. Przy każdym z tych rodzajów kombinacji biorąc pod uwagę percepcję i całą gamę czynników wewnętrznych i zewnętrznych, którym podlegamy, popełniamy liczne błędy.
Jakie popełniamy błędy przy irracjonalnym myśleniu?
Irracjonalne myślenie może powodować obezwładniające emocji i najczęstsze ludzkie błędy w tym zakresie dotyczą:
-błędu doskonałości – przekonanie, że wartościowa osoba radzi sobie ze wszystkim,
-błędu aprobaty – chęć akceptacji,
-błędu powinności – powinno coś być,
-błędy nadmiernego uogólnienia – używanie określeń: często, zawsze, nigdy itp.,
-błędu sprawstwa – antyasertywność,
-błędu bezsilności – np. przekonanie, że kobieta ma gorzej,
-błędu katastroficznych oczekiwań – pesymizm.
W jaki natomiast sposób można minimalizować obezwładniające emocji? Poniżej kilka propozycji:
-obserwuj własne emocje,
-zaobserwuj jakie zdarzenia wyzwalają negatywne uczucia,
-zapisuj rozmowy z sobą w takich sytuacjach,
-spieraj się z irracjonalnym przekonaniem.
Powodzenia
Ania