MÓZG
Wbrew niektórym opiniom, czy tego chcemy czy nie, czy tak jest czy tylko nam się tak wydaje ale każdy go posiada. Mózg jest organem złożonym, który stanowi część naszego tzw. ośrodkowego układu nerwowego i jednocześnie jest największą częścią mózgowia. Hipokrates uważał, że “mózg ludzki jest jedna z najbardziej enigmatycznych i jednocześnie i jednocześnie najdoskonalszych kreacji wszechświata”.
Funkcje naszego mózgu:
- kontrola funkcji życiowych: kontrolowanie temperatury ciała, ciśnienie krwi, częstość akcji serca, oddychanie, spanie, jedzenie, itd.,
- odbieranie, przetwarzanie, integracja i interpretacja wszystkich informacji, które otrzymujemy za pośrednictwem naszych zmysłów: wzroku, słuchu, smaku, dotyku, zapachu,
- kontrola ruchów i naszej postawy: chodzenie, bieganie, rozmawianie, stanie,
- jest odpowiedzialny za nasze emocje i zachowania,
- pozwala nam na myślenie, rozumowanie, czucie, bycie,
- kontrola wyższych funkcji poznawczych : pamięć, nauka, percepcja.
To tylko najważniejsze funkcje ale jak widać kilka z nich związana jest z emocjami, dlatego warto nauczyć się na nie wpływać (zarządzać).
ZDROWIE
Zdrowie jest stanem wewnętrznej równowagi i doskonale wszyscy czujemy, że nasze zdrowie “psychiczne” dotyczy równowagi emocjonalnej przede wszystkim.Jak połączyć MÓZG – EMOCJE – ZDROWIE? Odpowiedź jest prosta, jeśli istnieje równowaga emocjonalna to:
- najważniejsze funkcje życiowe działają, wspierają nas, ciało pozwala na realizację tego co wykreuje się w umyśle,
- odbieranie informacji, ich przetwarzanie, interpretacja i integracja będzie możliwa, jeśli będziemy spokojni, otwarci i widzący rozwiązania,
- myślenie i wszystko, co jest z nim związane jest możliwe wtedy, kiedy nie ma blokad, jesteśmy świadomi filtrów, wtedy też funkcje poznawcze pozwalają na naukę, zdobywanie wiedzy i właściwą percepcję.
Zdrowie jest szalenie istotne, gdyż pozwala na sprawne wykorzystywanie własnego potencjału. Co nie oznacza, że wszyscy zdrowi to robią a chorzy nie. Nie będziemy tak generalizować.Emocje, myślenie, nauka i percepcja są szalenie istotnymi składnikami a nawet determinantami skutecznego działania, efektywnej pracy.
JAK LEPIEJ WYKORZYSTAĆ MÓZG?
Odpowiedź jest prosta – odpowiednio zarządzać własnymi emocjami, gdyż to one również wpływają na nasze zdrowie i odpowiednie funkcjonowanie tego, jakże ważnego ludzkiego organu. Mózg odpowiedzialny jest za myślenie, a ono za efektywność i kreatywność.Jak lepiej wykorzystać własny mózg? Nauczyć się pracować w stanie tzw.”przepływu”, czy “flow”.Istnieje prosta zależność:
- Kreatywna praca i związana z nią świadomość wpływa na ekscytację.
- Stan ekscytacji zmniejsza nieprzyjemne emocje, stany, przekonania związana z wykonywaniem pewnych czynności np. etapów pracy, której nie lubimy.
- W związku z tym stanem zwiększa się nasza kreatywność i koncentracja a zmniejszeniu ulega wpływ bodźców zewnętrznych.
- Pojawia się nowy stan emocjonalny z radością, szczęściem, spokojem i następuje wzrost naszej świadomości w przestrzeni “praca”.
- Wzrost świadomości, skupienie i koncentracja na odpowiednich czynnością zwiększa efektywność, skuteczności a one pozwalają na odpowiednie funkcjonowanie naszego mózgu a więc zdrowie.
Praca w takim stanie przepływu uczy nas szybciej zmieniać poziomy świadomości i pobudzać funkcje mózgu, w celu wpłynięcia na odpowiedni poziom energii, entuzjazmu, skuteczności. Stan ten charakteryzuje się spokojem, koncentracją energii, rozwojem, łatwością dostrzegania i rozwiązywania problemów, zagrożeń.
Stan “przepływu” podczas pracy pomaga połączyć linearne i kreatywne funkcje mózgu (głównie za nie odpowiedzialna jest lewa półkula mózgowa). W pracy tej przeszkadzają funkcje krytyczne umysłu (częste zastanawianie się czy to dobra decyzja, czy potrafię coś zrobić, myślenie, że musze coś szybko skończyć itp.). Rozwiązanie tkwi w zawieszeniu, odłączeniu się od tego krytycznego myślenia, po to aby kreatywność “wygrała” i aby to było możliwe należy pobudzić do pracy prawą półkulę.
DLACZEGO NIE WYKORZY-STUJEMY W PEŁNI POTENCJAŁU NASZEGO MÓZGU i jak to zmienić?
Analizując przykład pracy, bądź jakichkolwiek zadań do wykonania, wyzwań, należy przyjrzeć się z jakim nastawieniem, intencją do nich podchodzimy, szczególnie do tych, które nie należą do najbardziej ulubionych i fascynujących.
Do tych sytuacji podchodzimy wykorzystując linearne myślenie umysłu i budzą się główne funkcje związane z przetrwaniem (umysł gadzi) a to wywołuje stres i pojawia się negatywne nastawienie.Negatywne nastawienie ogranicza naszą dalekowzroczność, kreatywność i wpływa na pogorszenie nastroju i pojawia się niepokój itp.
Dlatego tak ważna jest wiedza o tym, że należy pobudzić kreatywne myślenie, które możliwe jest gdy towarzyszą nam emocje spokoju i koncentracja na działaniu.
Jak tego dokonać? O tym właśnie w kolejnym artykule, który pojawi się już w następny poniedziałek.
Powodzenia i życzę kreatywności, koncentracji a prawa półkula odsłoni ogrom potencjału naszego umysłu
Ania
Źródła:
https://www.cognifit.com/pl/brain