„Możesz udawać cokolwiek i opanować to do perfekcji” to jedno ze znanych powiedzeń H. Ericksona, któremu na przeciw wyszedł K. Vonnegut pisząc „Jesteśmy wszystkim tym, czym udajemy, że jesteśmy. Uważajmy więc bardzo, co udajemy”.
John Grinder stworzył pewną technikę, nazwaną wzorcem „Jak gdyby”, który to pozwala na wykorzystanie własnej wyobraźni na użytek odniesienia sukcesu. Procedura tego modelowania rzeczywistości jest bardzo prosta, wymaga jedynie zastosowania jednej zasady:
- Zasada zajęcia drugiej pozycji percepcyjnej, czyli cudzego miejsca i wyobraź sobie, jak to jest być kimś kto właśnie dokonuje tego, czego dokonać pragniesz Ty.
Procedura modelowania sukcesu
Krok 1. Wybór celu, co do realizacji którego masz wątpliwości, że dasz radę.
Pomyśl o takim celu, na początek niech nie będzie wielki, ale z całą pewnością masz pewne obawy co do realności jego wykonania przez Ciebie
Krok 2. Wybór wyobrażonego mentora
Wyobraź sobie taką osobę, która jest dla Ciebie autorytetem, może to być postać żyjąca lub nie, ale taka o której masz jakieś informacje. Musisz znać trochę tą osobę, żeby móc sobie wyobrazić ją w tej sytuacji i co najważniejsze, wyobrazić sobie co ona mogłaby Tobie podpowiedzieć.
Krok 3. Wskazanie ograniczającego przekonania
Spróbuj znaleźć przekonanie, które zatrzymuje Cię w realizacji tego celu. Możesz rozpocząć je formułować na dwa sposoby:
- Nie potrafię….
- Nie zasługuję na …
Krok 4. Opowiedzenie wybranemu mentorowi o danej sytuacji i o danym przekonaniu
Wyobraź sobie tą rozmowę z mentorem.
Krok 5. Wyobrażenie sobie, jak mentor dodaje otuchy
Wyobraź sobie, jak Twój mentor po każdym Twoim stwierdzeniu zachęca Cię do przyjrzenia się na to z innej perspektywy ‚jak gdyby” .Wyobraź sobie jak mentor zadaje Ci pytania „Co by się stało, gdybyś …?” Odpowiadaj na te pytania, a jeśli znowu pojawi się negacja z Twojej strony, to niech mentor znowu się wtrąci ze swoją mądrością.
Krok 6. Postępowanie, jak gdyby rzeczywiście osiągało się zamierzony cel
Wyobraź sobie, jak Twój Mentor nakazuje Ci postępować tak, jak gdyby Twój cel został już przez Ciebie osiągnięty. Zadaje Ci pytanie „Jak już osiągnąłeś swój cel, to jak teraz zmieni się związany z celem Twój sposób myślenia i działania?
Krok 7. Uporanie się z ewentualnymi obiekcjami
Jeśli się pojawią jeszcze jakieś obiekcje zastosuj krok 2. i 3.
Krok 8. Sprawdzenie rezultatów
Realizując cel zwracaj uwagę na wszelkie zmiany na lepsze, jakie zachodzą u Ciebie na wszystkich możliwych poziomach.
Jakie wnioski możesz wyciągnąć z uzyskanych wyników?
Bardzo prosta technika modelowania sukcesu, zanim nauczysz się jej bezbłędnie musisz ćwiczyć, zacznij od małych celów ale ćwicz systematycznie, tylko wtedy będziesz miał możliwość opanowania tej techniki na tyle, aby sukcesy nie przerażały Cię.
Powodzenia
Ania