Kilka lat temu nie miałam czasu na nic, byłam bardzo aktywna zawodowo, dążyłam do bycia idealną matką, chciałam być wyśmienitą kucharką, wspaniałą żoną, świetnym pracownikiem, skutecznym przedsiębiorcą….. i tutaj mogłabym po prostu napisać BYŁAM ZOSIĄ SAMOSIĄ.
Czy Ty też starasz się być taką Zosią (męska wersja Zosi też jest)? Wówczas zastanawiałam się, jak to jest, przecież tylu ludzi, jak mi się wydawało, osiąga poziom szczęścia a mnie jeszcze tylu cegiełek do tego stanu brakowało.
Znalazłam książkę Johna C. Maxwella „Liczy się dzisiaj. 12 ćwiczeń w dniu dzisiejszym – gwarantowany sukces”. Nie była to pierwsza książka z rozwoju osobistego, którą przeczytałam, ale właśnie ona, w tym momencie mojego życia, zrobiła ogromną pracę nad moją głową (kolokwialnie mówiąc). Dlatego podzielę się kilkoma refleksjami, które może zainspirują Cię do jej przeczytania.
Dlaczego liczy się właśnie dzisiaj?
- Nie dokonasz życiowej zmiany bez modyfikacji codziennego postępowania – każdy wydawałoby się o tym wie, ale czyż nie popełniamy tych samych błędów np. związanych z nieracjonalnym wykorzystywaniem swojego czasu – patrz FB, TV, bezmyślne pogaduchy, tzw generic seroquel. chodzenia z kąta w kąt.
- Jedynym sposobem przygotowania się na jutro jest prawidłowe wykorzystanie dnia dzisiejszego – zmam bardzo wiele osób, które nie planują sobie następnego dnia a potem zastanawiają się, jak mogły zapomnieć o czymś tak ważnym… a jak jest u Ciebie?
- Kotler powiedział „Większość ludzi nie kieruje swoim życiem – akceptuje je takim, jakie jest” – pomyśl, czy też akceptujesz to, co życie Ci przynosi czyli np. realizowanie celów innych, czy starasz się realizować cele, które należą tylko do Ciebie.
- Twoje dobre decyzje ale bez codziennej dyscypliny stanowią plan bez możliwości realizacji.
- Dobre decyzje oraz codzienna dyscyplina pozwalają na maksymalne wykorzystanie potencjału – sama myśl o konieczności dyscypliny, często budzi opór w myślach a co dopiero w działaniach.
Początek to często najtrudniejsza faza procesu wprowadzania życiowych zmian. Zawsze mamy w zanadrzu mnóstwo powodów, żeby nie zacząć, potrafimy być mistrzami wymówek. Co można zrobić aby wymówki nie stały się silniejsze ?
– ZACZNIJ OD SIEBIE – i pamiętaj zanim będziesz mógł dać coś innym, sam musisz to mieć,
– ZACZNIJ WCZEŚNIE – większość ludzi odnoszących sukces wstaje 3 godziny przed rozpoczęciem pracy (u mnie to jest 5 rano, a u Ciebie?)
– ZACZYNAJ SKROMNIE– gdy odnosisz sukces w drobnej sprawie, łatwiej Ci uwierzyć w pokonanie następnego etapu
– ZACZNIJ JUŻ TERAZ – nie czekaj na lepszy moment, bo on nigdy może nie nadejść, w życiu największa przepaść dzieli WIEDZIEĆ od ROBIĆ (Dick Biggs)
Sukces to spokój ducha, który płynie bezpośrednio z wiedzy, że zrobiłeś wszystko, aby stać się najlepszym, jakim mogłeś się stać. Zawsze staram się żyć z maksymą, każdego dnia staraj się być lepszą wersją Siebie z dnia poprzedniego.
„Tu i Teraz” jest najważniejsze, bo to „Tu i Teraz” rodzą się nasze marzenia, plany i to własnie w tej przestrzeni są nasze działania. John. C. Maxwell podaje 12 spraw, które według niego, są niezbędne do odniesienia sukcesu. Na każdą z tych sfer należy spojrzeć w szerokim kontekście, warto zastanowić się i odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań.
- POSTAWA: Codzienne przyjmowanie prawidłowego nastawienia
a) pesymiści zwykle dostają to, czego oczekują, podobnie optymiści
b) szukanie pozytywnych aspektów, w każdej sytuacji, pomaga dostrzec szanse, które w innym razie przeszłyby bez echa
c) we wszystkim znajduj coś pozytywnego
d) powiedz coś pozytywnego w każdej rozmowie
e) pozbywaj się negatywnego słownictwa.
Nie da się jednak zrobić z pesymisty optymistę i nie o to w rozwoju osobistym chodzi, każdy musi być sobą, a to co robimy ma być spójne z nami. Postawa jest jednak ważna, otwartość i szukanie pozytywów winno towarzyszyć każdemu na swój sposób, gdyż tylko to pozwala nam na wiarę w to, co może być.
- PRIORYTETY: Codzienne wyznaczanie i wdrażanie priorytetów:
a) „Poświęcanie się wszystkiemu po trochu oznacza marnowanie sporej części siebie” Michael LeBoef
b) nie da się zrobić wszystkiego, każdy z nas ma tylko 24 godziny/dobę a różne osiągamy cele
c) Zasada Pareto – koncentrując uwagę na najważniejszych 20% wszystkich priorytetów, osiągasz 80% efektów swoich działań. – Ustal życiowe priorytety i skoncentruj energię na tych, które przynoszą najlepsze efekty.
Priorytety i koncentracja pozwalają kończyć rozpoczęte działania oraz realizować postawione cele.
- ZDROWIE: Codzienne dbanie o zdrowie
a) zdrowie wpływa na emocje, intelekt i duchowość – nie uciekniesz przed własnym ciałem, tkwisz w nim, póki żyjesz; jeśli dokonujesz wyborów, które krzywdzą cię lub szkodzą zdrowiu, konsekwencje ponoszą wszystkie aspekty życia – serce, umysł i dusza
b) zdrowie decyduje o jakości i długości życia – „gdybyś miał konia wyścigowego wartego milion dolarów, to pozwoliłbyś mu palić papierosy, pić whisky i zarywać noce?” – to jest bardzo dobre pytanie
c) łatwiej dbać o zdrowie, niż je odzyskiwać – „ludzie są śmieszni, w młodości tracą zdrowie, żeby zdobyć majątek, a później wydają ciężko zarobione pieniądze, aby zdrowie odzyskać”.
W XVI w. Jan Kochanowski już wiedział, że „Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz” i w tej kwestii można tylko dodać, iż miał rację.
- RODZINA: Codzienna troska o rodzinę i komunikowanie się z nią. Dlaczego rodzina liczy się dzisiaj? Bo rodzina to bezpieczna przystań na wzburzonym morzu.
Rodzina, którą tworzymy sami, winna być oazą spokoju, dającą nie tylko bezpieczną przystań, ale również winna być miejscem przekazywania wiedzy i właściwych przekonań. Czy tak jest? Często niestety nie! Jednak pamiętajmy, że to My budujemy tą przystań, czasem nie mamy planu, a czasem używamy nieodpowiednich materiałów, ale nigdy nie jest za późno aby stworzyć coś pięknego.
- MYŚLENIE: Codzienne myślenie o dobru i praktykowanie go
a) znajdź sobie miejsce do myślenia
b) codzienne rezerwuj czas na myślenie
c) poszukaj najlepszego dla siebie sposobu myślenia
d) wychwytuj myśli
e) szybko wcielaj myśli w czyn „ilekroć człowiek wdraża jakiś pomysł, okazuje się, że dziesięciu innych wpadło na niego wcześniej – ale oni nie wyszli poza sferę myślenia” Alfred Montapert.
Z myśleniem musimy uważać, aby nie skończyć tylko na nim. Za myśleniem musi iść działanie i to tylko ono sprawi, że będziemy mogli odnosić sukcesy lub przyjmować od życia nauki.
- ZAANGAŻOWANIE: Codzienne działanie z zaangażowaniem:
a) aby stać się człowiekiem wykorzystującym pełnię swego potencjału, potrzeba ogromnej wytrwałości
b) miej świadomość tego, że zaangażowanie jest walką – warto walczyć o wszystko co jest wartościowe, podtrzymywanie zaangażowanie bywa trudne, ale jeśli walczysz o coś, w co wierzysz, to wysiłek nie idzie na marne
c) nie polegaj wyłącznie na talencie – jeśli chcesz wykorzystać pełnię swego potencjały, oprócz talentu potrzebujesz silnego etosu do pracy, jeśli chcesz coś uzyskać z przeżytego dnia, musisz najpierw dać coś z siebie
d) skupiaj się na wyborach, a nie na warunkach – jedyną rzeczą nad którą możesz panować, są twoje decyzje
e) nie rozpraszaj się – nic tak nie utwierdza zaangażowania, jak ukierunkowane wysiłki prowadzące do osiągnięć
f) rób, co należy nawet gdy ci się nie chce
g) „jeśli dobrze szukasz i ciężko pracujesz, z każdej sytuacji znajdziesz wyjście.Wszystko zależy od poziomu twojej determinacji” Liz Murray.
Zaangażowanie jest jak paliwo do samochodu, może być mało wartościowe (bo jest tańsze, może łatwiej dostępne) albo może być wysokoenergetyczne … i to jest zaangażowanie. Czy zawsze nasz poziom zaangażowania jest na tym samym poziomie? Nie! Ale jeśli poznasz siebie to wiesz w jaki sposób najlepiej się motywujesz do działania. Jeśli jeszcze tego nie wiesz, to popracuj nad tym, poproś o pomoc, bo to naprawdę ułatwia życie.
- FINANSE: Codzienne zarabianie i gospodarowanie pieniędzmi:
a) „Przeciętny człowiek kupuje rzeczy, których nie chce, za pieniądze, których nie ma, aby zrobić wrażenie na ludziach, których nie lubi” O. Donald Olson
b) „Pieniądze nie zmieniają człowieka, lecz tylko demaskują, jeśli ktoś jest z natury egoistyczny, chciwy i zarozumiały, to pieniądze tylko wydobywają te cechy na jaw, nic poza tym” Henry Ford
c) zadłużenie powoduje nieszczęście
d) nadwyżka finansowa daje możliwości.
Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają. To jedno z przekonań. Jednak osobiście uważam, tak jak wielu z moich klientów oraz partnerów biznesowych, że pieniądze dają możliwości i ułatwiają realizować to co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi. Zatem czy są ważne? Tak, i to bardzo.
- WIARA: Codzienne umacnianie wiary i życie w zgodzie z nią.
Na wiarę należy spojrzeć w szerszym kontekście, tu nie chodzi tylko o wiarę w Boga, w coś co jest ponad nami, ale także o wiarę w siebie. Uwierz w siebie i swoje możliwości. Ja wierzę, że każdy z nas posiada potencjał, każdy dostał pewne narzędzia do działania i każdy inne, a od nas zależy, jak je wykorzystujemy.
- RELACJE: Codzienne nawiązywanie i umacnianie relacji z ludźmi: „Ani inteligencja, ani wrodzony talent, ani znakomite wykształcenie nie gwarantują sukcesu. Tu trzeba czegoś innego – wrażliwości pozwalającej zrozumieć, czego ludzie pragną oraz woli, aby im to dać. Nikt nie zdobywa sławy, uznania ani awansu tylko dlatego, że uważa się za zasłużonego, Również ktoś inny musi tak uważać”.
Relacje w dobie szalejących 24 godz/dobę mediach społecznościowych, należą czasami do towaru deficytowego. Jednak nadzieja jest w tym, że tak wielu z nas nie tylko korzysta ze świata wirtualnego. Współczesny przedsiębiorca doskonale wie, iż w dobie XXI wieku dominuje nowy trend w biznesie a jest nim biznes relacyjny.
- SZCZODROŚĆ: Planowanie i codzienne okazywanie szczodrości:
a) „Nie wzbogaci się żaden człowiek, który nie wzbogaca innych” Andrew Carnegie
b) jeśli chcesz być bardziej szczodry, nie czekaj na wyższe zarobki, zmień swoje serce
c) „Czyń wszelkie dobro, jakie możesz, wszystkim ludziom, którym możesz, wszystkimi sposobami jakimi możesz, i tak długo, jak tylko możesz”. D.L. Moody,
Dawanie bez oczekiwania zapłaty w zamian jest cenną cechą, albo może nawet umiejętnością, gdyż można się tego nauczyć. Warunek jest jeden, musi to być spójne z nami a będzie to możliwe, jeśli będziemy mieli odpowiednie wartości.
- WARTOŚCI: Codzienne stosowanie dobrego systemu wartości:
a) ludzie bez kotwicy dryfują po oceanie życia, natomiast wartości sprawiają, że masz coś, co daje Ci stabilność nawet przy najpodlejszej pogodzie
b) podstawowe wartości wynikają z głębokich przekonań, ukazują twoją prawdziwą duszę i towarzyszą ci przez całe życie
c) „Nie staraj się być człowiekiem sukcesu, lecz raczej człowiekiem wartości” Albet Einstein.
Od określenia wartości jakie przyświecają naszym działaniom powinno się zaczynać. Zawsze pracę z moimi klientami na początku skupiam na wartościach, gdyż wtedy jesteśmy wstanie stworzyć coś, co będzie spójne z nami. Za naszymi wartościami muszą stać działania potwierdzające ich istnienie lub rangę ważności dla nas.
- ROZWÓJ: Codzienne dążenie do poprawy i rozwoju – „Jedynym celem życia jest być tym, kim jesteśmy i stawać się tym, na co pozwalają nam zdolności” Robert Louis Stevenson,
Rozwój osobisty jest jak powietrze, niezbędne do życia. Najlepiej jest wiedzieć czego się nie wie, bo ten stan nakreśla nam kierunek działania. Lepiej znać kierunek, niż błąkać się bez celu i realizować marzenia innych.
Zachęcam do przeczytania całej książki (Johna C. Maxwella „Liczy się dzisiaj. 12 ćwiczeń w dniu dzisiejszym – gwarantowany sukces”), zaznaczenia tego co do was przemawia, a najważniejsze kwestie, myślę, że zasługują na to, aby pojawić się na waszych indywidualnych tablicach czy listach, ze sprawami istotnymi.
Ania NJ