Brian Tracy w „Sposobie na sukces” pisze „Każdy pragnie zostać milionerem lub nawet multimilionerem. Otwartą kwestią pozostaje jedynie dylemat, czy jesteś gotów…. Jeśli tak, to naprawdę nie istnieje nic, co mogłoby Cię zatrzymać na tej drodze”.
Największą przeszkodą w naszym działaniu jesteśmy my sami, nie zawsze jesteśmy tego świadomi.
Człowiek potrzebuje dowodów na swoją wartość, poszukujemy tego tak bardzo, że jak już mamy je na wyciągniecie ręki nie widzimy a nawet obalamy czy zmniejszamy ich znaczenie. Bardzo często łatwiej jest nam zapamiętać to, czego się obawiamy, co nas boli, a więc nasze niepowodzenia, porażki czy jakkolwiek inaczej nazwać te sytuacje będące wynikiem braku skuteczności.
Co zatem możemy zrobić? Możemy zastosować „PRZEPROWADZENIE PROCEDURY DOWODOWEJ”
PROCEDURA DOWODOWA
Technika ta polega na stworzeniu dokładnej procedury oceny własnych działań, abyśmy nie mieli wątpliwości, że osiągamy sukcesy oraz w jakich dziedzinach jesteśmy dobrzy i skuteczni. Im dokładniej taką procedurę określimy tym lepiej będzie się nam realizowało dany cel czy działanie.
Korzyści z opracowania i przeprowadzania tej strategii:
- Sukcesu nie będziemy w stanie obalić, gdyż dowody czarne na białym będą mówiły co innego.
- Dokładnie będziemy wiedzieli jaki element naszych działań wymaga poprawy.
- Skupimy się na tym, co będzie ocenione przez nas, co należy robić aby sukces działania osiągnąć
Metoda ta ma być zatem pewną formą opracowania dla Siebie sprawdzianu, zasad przystąpienia do niego i co najważniejsze jego zaliczenia.
PROCEDURA DOWODOWA składa się z 7 kroków
- Określenie, co chcesz osiągnąć przez dokonanie oceny?
- Określ w wymierny sposób (w % najlepiej) pozytywnie zrealizowane cele, można dokonać tutaj porównania do najlepszego wyniku. Sprawdza się takie działanie pod warunkiem, że nie będziesz czuć zbyt wielkiej presji związanej z porównywaniem, nie na wszystkich to dobrze działa. Jeśli nie chcesz się porównywać do kogoś, porównuj wynik osiągnięty przez Ciebie do wyniku, który chciałeś osiągnąć lub do tego, który uznawany jest przez Ciebie jako bardzo dobry (zasada benchamarka).
- Pamiętaj o metodzie np. SMART w opisywaniu celu.
- Zapisanie celu procedury dowodowej. Odpowiedz sobie na dwa pytania:
- „Jakie korzyści będziesz mieć z przeprowadzenia procedury dowodowej?
- Dlaczego potrzebujesz takiej a nie innej procedury dowodowej?
- Precyzyjne zdefiniowanie dowodów
- Oznacza to zdefiniowanie wytycznych, parametrów po których poznasz zrealizowany cel – może być udział %, może być konkretne zachowanie im więcej parametrów tym lepiej.
- Wskazanie osoby, która ustanowi procedurę dowodową a następnie ją przeprowadzi.
- Ustal konkretne wytyczne, jakie dana osoba musi spełniać aby mogła oceniać Twoje działania. Jeżeli zdelegujesz ocenę komuś innemu.
- Jeśli oceniasz się sam, to może do oceny pewnych elementów twojego działania warto wykorzystać opinię specjalistów podając im konkretny parametr, który Ciebie interesuje, który chcesz żeby ocenili – warto o tym pomyśleć, gdyż nie zawsze jesteśmy w stanie ocenić się obiektywnie
- Stworzenie ram czasowych oraz ustanowienie kamieni milowych, które bedą odmierzały postępy na drodze do celu
- Mogą to być ocenione poszczególne etapy pracy itp., ważne jest ich ustalenie, gdyż na każdym etapie będzie można dokonywać korekt, które lepiej robić w trakcie realizacji zadania a nie po skończeniu.
- Wskazanie sytuacji, które mogą okazać się kłopotliwe
- Pomyśl jakie problemy mogą pojawić się w chwili przeprowadzania procedury dowodowej i oczywiście bądź przygotowany na kilka sposobów rozwiązania tych problemów. W sytuacji jeśli one się pojawiają, nie będziesz tracić czasu na szukanie recepty tylko zastosujesz jedną z tych przygotowanych.
- Sprawdzenie rezultatu
- Wyznacz czas i zakres oceny skuteczności przeprowadzonego oraz ocenianego działania – czyli skup się na ocenie zgodnie z przygotowanymi wytycznymi.
Ocenianie Siebie jest zdecydowanie trudniejszym zadaniem niż ocenianie innych. Chcąc być bardziej skutecznym, trzeba poznać własny schemat działania i mieć na uwadze znajomość momentów, w których popełniamy błędy lub jesteśmy na nie narażeni. Obiektywna ocena ma również drugie dno, a mianowicie utwierdza nas w tym, że potrafimy zrealizować plan, jeśli tylko dobrze określimy jego ramy i sposoby osiągania.
Powodzenia
Ania
Bibliografia:
S. Vaknin: Biblia NLP. Wydanie rozszerzone, ponad 350 wzorców, metod, strategii programowania neurolingwistycznego, One Press, Helion, Gliwice 2011, s. 92-94.