Każdy z nas działa w pewnych systemach, jak to się mawia z psychologicznego punktu widzenia. Powielamy pewne modele, wzorce swoich zachowań. Problemy pojawiają się wtedy, kiedy sami tych schematów nie widzimy i nie jesteśmy świadomi, że w nich tkwimy stając się graczami w cudzych grach.
Dlaczego boimy się zmian?
POWÓD PIERWSZY. Pojawiają się konflikty, gdyż zmiana burzy pewien porządek, panujący od jakiego czasu. Będą to zarówno konflikty wewnętrzne, jak i konflikty z otoczeniem, ponieważ nasz system jest połączony z wszystkimi innymi. Nie jesteśmy samotnie dryfującą bezludną wyspą na bezkresnych oceanach.
POWÓD DRUGI. Bardzo dużo w Nas przekonań, takich osłabiających. Każda zmiana wymaga zmiany myślenia i działania, a więc wymaga od Nas zrezygnowania z automatycznych, nawykowych reakcji na rzeczywistość. Jakie to mogą być niewspierające przekonania – nie jestem wystarczająco dobry, mnie na pewno się nie uda, jestem gorszy, nie zasługuje, inni są lepsi (ładniejsi, lepiej wykształceni, z lepszego domu,…), jestem za stary itp.
POWÓD TRZECI. Miejsce w którym jesteśmy, jest dla nas bezpieczne, znamy je, rozumiemy a to sprawia, że jesteśmy wstanie zaakceptować fakt, że tak na prawdę nie jest nam tu dobrze… ale jest bezpiecznie i nie wiemy, nie wierzymy, żeby w innym miejscu mogło być lepiej. Wątpimy, boimy się i z tego strachu oraz braku wiary, akceptujemy nieakceptowalny stan rzeczy.
Co zrobić w takiej sytuacji? Zastosuj zasadę STOP & GO
Na czym polega ta zasada? Jest prostsza niż Ci się wydaje.
- Poznaj i przeredaguj swoje przekonania, te osłabiające. Najlepiej przez serię szczegółowych pytań, wymagających w odpowiedzi podania konkretnych przykładów, faktów – POMOCNE SĄ TUTAJ RÓŻNEGO RODZAJU TECHNIKI NLP.
- Naucz się rozpoznawać, co jest głosem krytyka a co głosem rozsądku. Rozpraw się z wewnętrznym krytykiem, przyglądając mu się z boku, słuchając co Ci mówi i zadaj pytanie dlaczego to robi, podejmij decyzję jak chcesz się ustosunkować do jego wypowiedzi, możesz zalać go również pytaniami o fakty. – RÓWNIEŻ POMOCNE SĄ TECHNIKI NPL I METODY COACHINGOWE.
- Uwierz w Siebie, zrób analizę swojego rzeczywistego potencjału i wzmocnij swoją samoakceptację – POMOCNE SĄ NASTĘPUJĄCE ELEMENTY: KOŁO ŻYCIA, DIAGNOZA SWOT, DIAGNOZA WARTOŚCI, ANALIZA SPÓJNOŚCI, STRATEGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- Daj sobie przyzwolenie na popełnianie błędów – POMOCNA UMIEJĘTNOŚĆ ASERTYWNOŚCI
- Naucz się swoich emocji i pracy z nimi- POMOCNE SĄ TECHNIKA TRANSFORMACJI, TECHNIKA UWALNIANIA
- Kontroluj swoje myśli na tyle, na ile potrafisz – POMOCNE SĄ TECHNIKI NLP.
- Naucz słuchać się swojego ciała, intuicji (mężczyzna też ją może mieć) – POMOCNE SĄ TECHNIKI NLP, TECHNIKA TRANSFORMACJI.
Te siedem zasad, które nie wyczerpują możliwości, pozwoli Ci na podjęcie decyzji, czy w związku z rysującą się na horyzoncie zmianą – podejmujesz DZIAŁANIE czy ZATRZYMUJESZ SIĘ, aby zorientować się w sytuacji.
Pamiętajmy, że zanim coś osiągniemy, to musimy tego od Siebie wymagać, a to jest nierozerwalnie związane z wprowadzaniem zmian. Dlatego też mówi się często, że zmiana jest warunkiem sukcesu !!!
Zwyciężanie w życiu, wprowadzanie zmian, wymaga przezwyciężania własnych ograniczeń, wewnętrznych barier i słabości. Jak tego dokonać? Nabyć nawyku zwyciężania.
Co zrobić, aby nawyk zwyciężania wypracować w Sobie:
- nauczyć się odpowiednio zarządzać swoją energią, bo ta odpowiedzialna jest za emocje, myśli, postawę i działanie w konsekwencji
- stwórz plan działania, tak żebyś czuł, że to Ty jesteś architektem zwycięstwa
- zauważaj wszystkie postępy – kwestia nagradzania, a wystarczy sam fakt odnotowania
- stwórz własną grupę wsparcia, taką własną armię, która zawsze przybędzie Ci z pomocą, będzie Cię wspierać na każdym etapie wprowadzania zmian i zwyciężania.
Cały świat skonstruowany jest na regule zmiany. Mamy roczny cykl zjawisk przyrodniczych, cykle życia, cykle wzrostu, nawet rynek gospodarczy i społeczeństwa są oparte na cyklu zmian. Bez nich nie byłoby postępu np. technicznego, globalizacji, rozwoju cywilizacji. Dowodem na to, jest fakt, że nie jesteśmy wstanie odtworzyć drugi raz takich samych warunków czegokolwiek, będzie zawsze zmienna czasu, energii, materii.
Zmiana jest nieunikniona, dlatego należy zaakceptować ten fakt i najlepiej jak to jest możliwe przygotowywać się do zmian.
Powodzenia – Ania