Planowanie jest pewnym procesem ustalenia konkretnych działań, których efektem końcowym ma być zrealizowanie planu/celu. Opór, strach jaki się w nas generuje przed tym procesem jest naturalny, tak jak przed każdym działaniem, którego efektów końcowych nie znamy. Strach przed porażką jest niejednokrotnie wyższy w tym przypadku od radości, która może pojawić się w wyniku zwycięstwa.
Taka jest ludzka natura ale czy u wszystkich działo to tak samo? Jakaś różnica musi być, skoro są tacy, co nie tylko planują, ale i realizują swój plan. Zastanówmy się, co zrobić, aby znaleźć się w tej drugiej grupie?
Mentalne bariery przed planowaniem
Brian Tracy, znany klasyk od zarządzania sobą w czasie, podaje trzy mentalne bariery, które odpowiadają poniekąd na powyższe pytanie, skąd ten opór przed planowaniem. Do barier tych należą:
- Obawy o ograniczaniu własnej spontaniczności i naturalności – to taki, mit na który zawsze odpowiadam, że właśnie dzięki tak dokładnemu zaplanowaniu mam czas na spontaniczną akcję, gdyż wiem, co i gdzie mogę przesunąć w kalendarzu. Taka obawa to świetna czasami wymówka, przed tym, żeby nie wziąć odpowiedzialności za działanie i za jego efekt. Dobrze zaplanowane działania pozwala przewidzieć pewne wydarzenia, które mogą mieć miejsce i się przed nimi uchronić. A brak planu, czasami pozwoli zrealizować działanie, ale czy nie chciałbyś/abyś mieć większy wpływ na swoje życie i realizowane cele.
- Negatywna samoocena – ocena, która wynika niejednokrotnie z zaprogramowania umysłowego podczas dzieciństwa, kiedy słyszeliśmy o sobie takie i inne “epitety”, skutkujące w życiu dorosłym odpowiednią samooceną. Powstanie wówczas uzasadnienie swoich działań i braku jego efektów, pojawia się stwierdzenie “taki już byłem, jestem, tak działam od zawsze”.
- Poglądy, które ograniczają – przekonanie, że nie potrafimy dobrze planować, zarządzać czasem (jak to jeszcze często jest określane).
Gdzie tkwi sukces?
Przy odpowiedniej motywacji, a w zasadzie wiedzy o tym, czego się chce od życia, czego się pragnie. Określenie priorytetów, wartości, wizji i misji, sprawdzenie spójności tych elementów, rozpisanie celów, podzielenie na działania. Reszta to już tylko kwestia poukładania pewnych działań i konsekwencji ich realizacji.
Jak podkręcić swoją efektywność?
Dwanaście sprawdzonych zasad osiągania maksymalnej skuteczności Brian’a Tracy:
- Właściwe zarządzanie czasem (sobą w czasie) umożliwia podniesienie wartości indywidualnych dokonań – pojawiają się działania polegające na nagradzaniu Siebie.
- Wynagrodzenie winno być wypadkową Twojej użyteczności dla innych (w naszej kulturze, jeszcze często pojawia się sam opór, gdy tylko się o tym mówi).
- Dobre gospodarowanie czasem wymaga postrzegania siebie jako “fabryki” – działamy całościowo.
- Wszystko, co osiągniesz lub czego nie uda się osiągnąć – zależy od Twojej umiejętności optymalnego wykorzystania czasu.
- Czas jest bezcenny – nie odzyskasz straconego czasu, ale nie patrz w przeszłość tylko w przyszłość, jak wykorzystać ten, który jeszcze został.
- Wdrażanie umiejętności zarządzania czasem pomaga w obiektywnej ocenie wydarzeń, rozwijaniu przenikliwości, samodzielności i samodyscypliny – jesteśmy przygotowani na różne ewentualności.
- Koncentracja na optymalnym wykorzystaniu czasu zmusza do myśli o rezultatach pracy – wiemy dokąd zmierzamy, bo znamy swoje wartości, misję i wizję życiową.
- Dzięki dobremu korzystaniu z czasu pracuje się mądrzej, a nie tylko ciężej – złamanie panującego u nas w kraju stereotypu, przekonania “żeby w życiu coś osiągnąć, trzeba ciężko pracować”.
- Dobre zarządzanie czasem to źródło życiowej energii, entuzjazmu i pozytywnego nastawienia – mamy czas na balans i widzimy efekty swojej dobrze zaplanowanej pracy.
- Rozwijasz się jako osobowość wprost proporcjonalnie do tego, na jakiej wysokości ustawisz sobie poprzeczkę.
- Trwała motywacja może się zrodzić wyłącznie z poczucia wcześniejszych osiągnięć i dokonań – tylko działanie skutecznie motywuje, jesteś o krok od mety, gdy zrobisz pierwszy krok.
- Koncentruj się na teraźniejszości, na chwili obecnej.
Napolen Hill powiedział “Poszukujesz magicznego klucza, który otworzy wrota do źródła mocy i władzy. A przecież trzymasz ten klucz w rękach i możesz go użyć już w chwili, kiedy opanujesz własne myśli”.
Umiejętność dobrego zarządzania Sobą w czasie jest kluczowa, wpływa na pewność siebie a co najważniejsze jest kluczowa w budowaniu własnej marki osobistej.
Będziemy do tego tematu wracać jeszcze wielokrotnie.
Powodzenia – Ania